Bitcoinová burza Mt. Gox nefunguje, důvěra v digitální měnu klesla

autor: | Úno 25, 2014 | Články

Před necelým rokem šlo přes burzu Mt. Gox zhruba 80 % operací s Bitcoiny. Aktuálně je ale webová stránka mtgox.com offline, veškeré tweety na účtu Mt.Goxu byly smazány a zákazníci netuší, co se stane s jejich hotovostí a Bitcoiny, které měli v systému uloženy.

Známky potíží se objevovaly už nějakou dobu; Mt. Gox před rokem opustil vedoucí pozici v obchodování s Bitcoiny a letos 7. února zastavil výběr hotovosti. Bitcoin Foundation, nadace, která se stará o prosazování této virtuální měny, oznámila, že CEO Mt. Goxu Mark Karpeles v neděli odstoupil.

Cenový index podle trackeru CoinDesk aktuálně ukazuje pokles hodnoty Bitcoinu o 100 USD během 12 hodin až na 463 USD, Coinbase hlásí nákupní cenu 448 USD.

Cena za Bitcoin na Mt. Goxu poklesla až na 135 USD poté, co 17. února burza oznámila zastavení výplat hotovosti až do vyřešení bezpečnostních problémů. Období spekulací trvalo až do včerejška, kdy uživatel Redditu relliMmoT nahrál screenshot, hlásící zastavení obchodování ve 20:59 ET (2:59 CET dnes ráno). Krátce potom již byla stránka offline. Řada firem, zabývajících se obchodováním s virtuální měnou včetně Coinbase, Blockchain.info, Circle, Kraken, Bitstamp.net a BTC China, vydala společné prohlášení, odsuzující tragické poškození důvěry uživatelů, kterého se Mt. Gox dopustil.

Zároveň ujišťují uživatele a veřejnost o své úrovni zabezpečení a plánují zavádět další opatření k ochraně zákazníků. Pozoruhodné je, že prohlášení původně o burze Mt. Gox hovořilo jako o insolventní (a stále hovoří na Circle); tato formulace ale už byla odstraněna. Podle Re/code tvrdil mluvčí skupiny, že je padlá burza informovala, že plánuje vyhlásit úpadek, tuto část ale nebylo možné ověřit.

 

Zdroj: Engadget

0 komentáøù